«ՀԱՊԿ-ը ՌԴ-ի համար այլևս գործիք է»․ Հակոբ Բադալյան
Երկուշաբթի, 24 մայիսի, 2021 թ., 14:05
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «ՀԱՊԿ մասին ՌԴ փոխարտգործնախարարի հայտարարությունները թերևս չարժե ընդունել միարժեք: Իհարկե, մեզանում տարածված է հայտարարությունների հանդեպ այդօրինակ վերաբերմունքը, բայց քաղաքականության մեջ դրանք ոչ միշտ է, որ ունեն 1+1 տրամաբանություն:
Եվրասիական գոտում անվտանգության համակարգի վերափոխումն աստիճանաբար դառնալու է անխուսափելի հրամայական, որովհետև հիմնավորապես փոխվում է ուժերի բալանսը: Բանը միայն Չինաստանը չէ, այլ նաև Հնդկաստանը: Միաժամանակ, Արցախի դեմ պատերազմից հետո Թուրքիան փորձում է ձևավորել գիծ՝ Թուրքիա-Ադրբեջան-Պակիստան:
ՀԱՊԿ-ն այլևս ժամանակավրեպ կառույց է և, կարծում եմ, սա ամենից լավ պատկերացնում է հենց Ռուսաստանը: Ըստ այդմ՝ դրա հետ կապված հայտարարություններն ավելի շուտ ժամանակի մեջ խաղի բնույթի են, քան հեռահար նպատակի: ՀԱՊԿ-ը ՌԴ-ի համար այլևս գործիք է, որը պետք է փորձեն առավելագույնս բարձր գնով «փոխանակել» Եվրասիական անվտանգության նոր համակարգում առավելագույնս բարձր ու հարմար, առավելագույնս լայն տեղի համար»: