«Եթե խնդիրը չլուծվի ժամերի կամ օրերի ընթացքում, գերիները կփոխանակվեն գերիների հետ»․ Անդրանիկ Քոչարյան
![]() 403 Հինգշաբթի, 27 մայիսի, 2021 թ., 13:00 «Սահմանային խնդիրների լուծման հետ կապված՝ ադբեջանական կողմը ոնց որ թե անընդհատ իրականացնում է պրովոկացիոն գործողություններ՝ մեզ դրդելով համապատասխան քայլերի»,- այսօր՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում, հայտարարեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Պաշտպանության ևանվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։ Անդրադառնալով՝ այսօր Գեղարքունիքի մարզի սահմանային տարածքում գերեվարված 6 զինծառայողների դեպքին, Քոչարյանն ասաց․ «Եթե գերիների խնդիրը չլուծվի ժամերի կամ օրերի ընթացքում, գերիները կփոխանակվեն գերիների հետ․ դա է թելադրում օրվա պարտադրանքը»։ Հարցին, թե հայկական կողմը ադրբեջանական կողմից գերիներ ունի, Քոչարյանը պատասխանեց․ «Մենք ադրբեջանական կողմից գերիներ չունենք, բայց երեկ իրենք էլ նոր գերիներ չունեին հայկական կողմից»։ |