«Եթե Ադրբեջանն իրոք խնդիր ունի սահմանային կետերի ճշգրտման հետ, ապա այս պլանը մերժելու որևէ պատճառ պետք է չունենա». Փաշինյան
![]() 191 Հինգշաբթի, 27 մայիսի, 2021 թ., 18:40 «Եթե Ադրբեջանն իրոք խնդիր ունի սահմանային կետերի ճշգրտման հետ, ապա այս պլանը մերժելու որևէ պատճառ պետք է չունենա: Մենք մեր կողմից վստահ ենք, որ կարող ենք բոլոր միջազգային դիտորդներին մեր դիրքորոշումը հիմնավորել: Գուցե իրենք էլ ունեն վստահության իրենց բաժինը, բայց խոսքը դրա մասին չէ, այլ այս փուլում իրավիճակը դեէսկալացիայի հասցնելու, դիվանագիտական խաղաղ հանգուցալուծման հասնելու մասին: Սա կարող ենք համարել պաշտոնական առաջարկ ուղղված Ռուսաստանին, ԵԱՀԿ անդամ երկրներին և Ադրբեջանին: Տեղում իրավիճակին ծանոթանալով եկել եմ հանգուցալուծման, որ հենց սա է իրավիճակի լուծման ճանապահը, այլապես իրավիճակը դուրս է գալու վերահսկողությունից»,- Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ հայտարարեց Հհ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ վարչապետի պաշտոնակատարը հանդես էր եկել իրավիճակի լուծման առաջարկով: |