«Մենք աշխարհի ամենամասնատված ու ամբարտավան ազգն ենք». Սոսի Թաթիկյան
Կիրակի, 06 հունիսի, 2021 թ., 23:10
Հանրային կառավարման մասնագետ Սոսի Թաթիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նոր առաջին անգամ նայեցի ընտրությանը մասնակցող բոլոր 26 ուժերի ցուցակը և պարզեցի, որ հստակ գիտեմ, թե ովքեր են 16-ը, ևս 2-ին գիտեմ, սակայն չեմ կարողանում ասոցիացնել անվան հետ, իսկ 10-ին ընդհանրապես չգիտեմ և չեմ ուզում իմանալ: Եվ համարյա բոլորում կան «հայրենիք», «Հայաստան» կամ «հանրապետություն» բառերը:
Ասեմ, որ չեմ պատրաստվում մյուս 8/10-ին ճանաչել: 16-ը շատ է ու քիչ չի:
Մենք աշխարհի ամենամասնատված ու ամբարտավան ազգն ենք: Մեր վրա կարելի է case study-ներ անել ինդիվիդուալիզմի կործանարար հետևանքների, ընդհանուր կամ նմանատիպ գաղափարների շուրջ բանակցելու և համախմբվելու անկարողության և էլի լիքը վատ բաների վերաբերյալ:
Հ.Գ. Մի քիչ էլ ուսումնասիրեցի ու պարզեցի, որ ընդհանրապես չգիտեմ միայն 3-ին՝ «Զարթոնք», ՀԱՊ ու «Հայոց Արծիվներ»: Խոստանում եմ, որ գոնե այդ երեքին ճանաչելուց ինձ զերծ եմ պահելու: Սա արդեն բավարար է առնվազն արծաթյա մեդալ ստանալու համար»: