Չինաստանում թույլատրել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստել 3-17 տարեկաններին
Չինաստանի իշխանությունները հավանություն են տվել սեփական Sinovac (CoronaVac) դեղամիջոցով երեխաների և դեռահասների պատվաստմանը: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Այժմ Sinovac Biotech ընկերության դեղամիջոցով COVID-19-ի դեմ պատվաստելու են 3-17 տարեկաններին: Այս մասին պետական հեռուստատեսության եթերում հայտնել է ընկերության ղեկավար Յին Վայդունը։
Այս պահին Չինաստանում 18 տարեկանից բարձր անձանց զանգվածային պատվաստում է իրականացվում։
Յին Վայդունի խոսքով՝ I և II փուլերի կլինիկական փորձարկումների նախնական արդյունքները ցույց են տվել, որ պատվաստանյութն իմունային պատասխան է առաջացնում 3-17 տարեկան երեխաների մոտ: Ընդ որում, կողմնակի ազդեցությունների մեծ մասը բավականին մեղմ է եղել։
Նա նշել է նաև, որ անչափահասներն ավելի ցածր առաջնահերթություն ունեն կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու համար՝ տարեցների համեմատ, որոնց մոտ սովորաբար ավելի լուրջ ախտանիշներ են ի հայտ գալիս COVID-19-ով վարակվելուց հետո: