ԱՄՆ-ը պատվաստանյութի 500 միլիոն չափաբաժին կգնի և կնվիրաբերի այլ երկրների
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը կորոնավիրուսի դեմ ամերիկյան Pfizer ընկերության արտադրության պատվաստանյութի 500 միլիոն չափաբաժին կգնի և կնվիրաբերի այլ երկրների: Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը։
«Պատվաստանյութի 200 միլիոն չափաբաժին կմատակարարվի այս տարվա վերջին, իսկ մնացած 300 միլիոնը՝ 2022 թվականի առաջին կեսին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ-ն այս պատվաստանյութերը կհատկացնի ցածր և միջին եկամուտ ունեցող 92 երկրի՝ COVAX միջազգային նախաձեռնության միջոցով։
Ավելի վաղ Բայդենը լրագրողներին հայտարարել է, որ Եվրոպա ուղևորության ընթացքում կհայտարարի պատվաստումների վերաբերյալ՝ ԱՄՆ-ի ռազմավարության մասին: