«Այսպիսի խոսուն վերաբերմունք երբեմնի սեփական թիմի, նրա ղեկավարի ու գործունեության մասին, դժվար էր ենթադրել». Նորայր Նորիկյան
![]() 162 Երկուշաբթի, 14 հունիսի, 2021 թ., 15:25 «Արդար Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նորայր Նորիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սերժը մարդուն դարձրել է Երևանի քաղաքապետ, որից հետո Մոսկվայից կանչել ու նշանակել է վարչապետ, հետո առաջին փոխվարչապետ, հետո դարձրել է իր ղեկավարած ՀՀԿ կուսակցության առաջին փոխնախագահ, վերջում, իր խոսքով, ամբողջ իշխանությունը հանձնել է նրան, հիմա այս մարդը կանգնել ու ասում է, որ երկիրը ստեղծված իրավիճակից կարող է հանել Ռոբերտ Քոչարյանը։ Այսպիսի խոսուն վերաբերմունք երբեմնի սեփական թիմի, նրա ղեկավարի ու գործունեության մասին, դժվար էր ենթադրել: Մյուս կողմից այս իրավիճակը լավագույնս է բնութագրում 2-րդ ու 3-րդ նախագահների միջև գոյություն ունեցող խորքային հակասությունների մասին: Թե ի՞նչ կորոշի ժողովուրդը, պարզ կդառնա մի քանի օրից, բայց մի հարցի շուրջ հնարավոր չէ չարձանագրել: Ամոթ է, որ երկրի իշխանության համար պայքարում ներգրավված են հնարավոր մեծ ու փոքր հանցագործները, իսկ գործող վարչապետի պաշտոնակատարը խոսում է չագուճի մասին... Իսկապես ամոթ է...»: |