«Մեխը խփելու ժամանակը հունիսի 20-ն ա». Սուրեն Պապիկյան
![]() 222 Երեքշաբթի, 15 հունիսի, 2021 թ., 20:40 ՏԿԵ նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը Կապանում ելույթի ժամանակ մասնավորապես ասաց. «Սյունիքի հաշվին հարստացածները, Սյունիքը թալանածները և դեռ թալանողները դարձել են Սյունիքի ու Հայաստանի փրկիչներ: 2003 թվականից սկսած, գիտեք՝ մերժվողի պաշտոնավարման ժամկետն ա, Հայաստանի հանքավայրերի մեծ մասը, եթե ոչ բոլորը, մասնավորապես՝ Ագարակինը, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենայինը, սեփականաշնորհվել են կոպեկներով: Ու հիմա դրա հաշվին դոլարային միլիարդատեր դարձած մարդիկ այսօր դաս են փորձում տալ իրենց արդար քրտինքով աշխատող մարդկանց: Ու իրենց հակահեղափոխության կենտրոնը փորձել են դարձնել Սյունիքը: Բայց մեխը խփելու ժամանակը հունիսի 20-ն ա: Այդ օրը դուք բոլորին՝ մերժվողին, էն ձեր կողմերից մեկը կա է՝ մեկուքսան բոյով, դրան, իրա մանկլավիկներին, էն որ նժդեհիկներ են դառել...Այ սուտի հայրենասերներ...»: |