«Ռոբերտ Քոչարյանը սկսելու է հերթով գնել իշխող ուժի պատգամավորներին». Մարատ Բաղդասարյան
Երեքշաբթի, 22 հունիսի, 2021 թ., 03:05
ՀՀ ԿԱ ԱԳ Կադաստրի պետական կոմիտեի բաժնի պետ Մարատ Բաղդասարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այսօրվանից պետք է նախապատրաստվել հաջորդ ընտրություններին։ Այս Ազգային ժողովը երկար կյանք ունենալ չի կարող։ Մեկ նկատառում՝ ԱԺ ուժերի հարաբերակցությունը հաստատ փոխվելու է, որը հանգեցնելու է անկախատեսելի զարգացումների։ Ոչ ոք թող չկասկածի, որ աստղաբաշխական կարողության տեր Ռոբերտ Քոչարյանը սկսելու է հերթով գնել իշխող ուժի պատգամավորներին՝ նրանց տալով ազատ պատգամավորի կարգավիճակ։ Ազգային Ժողովը կայուն կլիներ, եթե «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների փոխարեն ձայներ ստանային ազգային գաղափարախոսություն կրող ուժերը։ Դրանք էլ միավորվելու փոխարեն գնացին մասնատման, ուժերի փոշիացման ճանապարհով և ոչ մի արդյունքի չհասան։ Ասում են՝ ժողովուրդը երբեք չի սխալվում։ Ժողովուրդն այս անգամ սխալվեց, այն էլ ինչպես սխալվեց»։