Արա Այվազյանը պատասխանել է Արմեն Գրիգորյանի մեղադրանքին
![]() 195 Երեքշաբթի, 22 հունիսի, 2021 թ., 22:15 ՀՀ նախկին արտգործնախարար Արա Այվազյանն անհեթեթ է համարում իշխանության՝ իրեն ուղղված մեղադրանքը։ «Անհեթեթությունները չեմ մեկնաբանում»,– «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի հետ զրույցում ասաց Այվազյանը՝ արձագանքելով ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությանն այն մասին, թե Այվազյանն իր պաշտոնավարման ժամանակ տորպեդահարել ու խոչընդոտել է գերիների հարցի լուծումը։ «Հարցազրույցը ես չեմ լսել, բայց եթե դա համապատասխանում է իրականությանը, ապա ես անհեթեթությունները չեմ մեկնաբանում»,- ասաց Այվազյանը՝ չբացառելով, որ հարցազրույցն անձամբ դիտելուց հետո ավելի մանրամասն կմեկնաբանի, եթե հարկ համարի։ Ըստ նրա՝ Այվազյանը ստել էր գործընկերներին, թե Հայաստանն ականապատման քարտեզներ չունի՝ դրանով նպատակ ունենալով խնդիրներ ստեղծել իշխող քաղաքական թիմի համար Նշենք՝ հունիսի 12-ին հայտնի դարձավ, որ Բաքուն Ակնայի (Աղդամ) ականապատ տարածքների քարտեզի դիմաց Հայաստանին է փոխանցել 15 հայ ռազմագերի։ |