Վարույթ է հարուցել Արարատի մարզպետի և Արալեզի համայնքապետի նկատմամբ
![]() 258 Շաբաթ, 26 հունիսի, 2021 թ., 19:10 Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն անհամատեղելիության պահանջների առերևույթ խախտման հիմքով վարույթներ է հարուցել Արարատի մարզպետ Ռազմիկ Թևոնյանի և Արալեզ համայնքի ղեկավար Մարտիկ Թևոնյանի նկատմամբ: Հանձնաժողովից տեղեկացրել են, որ վարչական վարույթը հարուցվել է «Հետքի»՝ «Արարատի մարզպետը շարունակում է մնալ «Երասխի գինու գործարան» ՍՊԸ-ի տնօրենը» վերնագրով հոդվածի հիման վրա: Ռազմիկ Թևոնյանի նկատմամբ վարույթը հարուցվել է հունիսի 18-ին, իսկ Մարտիկ Թևոնյանի նկատմամբ՝ հունիսի 22-ին: Կայքը գրել էր, որ Ռազմիկ Թևոնյանն Արարատի մարզպետի պաշտոնն ստանձնել է 2020թ. դեկտեմբերի 10-ին: Մարզպետ նշանակվելուց առաջ Ռ. Թևոնյանը եղել է «Երասխի գինու գործարան» ՍՊԸ-ի տնօրենը, սակայն պետական ռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ մարզպետը դեռ շարունակում է լինել գործարանի տնօրեն, թեև օրենքը համատեղելիությունն արգելում է: Ի դեպ, գործարանի տնօրենի պաշտոնն Արարատի ներկայիս մարզպետը զբաղեցնում է 2004թ.-ից: Երասխի գինու գործարանը պետական ռեգիստրում գրանցված է 1997թ.-ից: Մինչև 1999թ.-ը ունեցել է «Մ. Թևոնյանի Երասխի գինու գործարան» անվանումը, իսկ դրանից հետո՝ «Երասխ գինու գործարան» ՍՊԸ: Ընկերության 100% բաժնեմասը պատկանում է մարզպետի ազգականին՝ Մարտիկ Թևոնյանին, որը 1991թ.-ից Արարատի մարզի Արալեզ համայնքի ղեկավարն է: Վերջինիս որդին՝ Հայկ Թևոնյանը, ԱԺ պատգամավորի օգնական է: Մարզպետ Ռազմիկ Թևոնյանի որդին էլ՝ Սեդրակ Թևոնյանը, 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 5 ընտրատարածքի (Արարատի մարզ) տարածքային ընտրական ցուցակով: |