«Այս տարվա շոգը գերազանցեց երբևիցե դիտված պատմական առավելագույն արժեքները». Գագիկ Սուրենյան
![]() 113 Ուրբաթ, 02 հուլիսի, 2021 թ., 11:06 Շրջակա միջավայրի նախարարության հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանն այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ մեկնաբանեց հանրապետության տարածքում վերջին շրջանի անոմալ շոգ եղանակը: «Սովորաբար ամառային սեզոնին Հայաստանի կլիմայական պայմանները ձևավորվում են արևադարձային լայնություններից, հարավից, մասնավորապես՝ Իրաքից և Իրանի շրջաններից ներթափանցող տաք արևադարձային հուսանքներից, որոնց, ըստ օրինաչափության, բուռն ներհոսքը սկսվում է հուլիսից, բայց այս տարի դրանք սկսվեցին հունիսի առաջին տասնօրյակից: Արդյունքում ունեցանք այնպիսի իրավիճակ, որ հունիսի 15-29-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության մի շարք շրջաններում առավելագույն ջերմաստիճաններն այդ բոլոր օրերին գերազանցեցին երբևիցե դիտված պատմական առավելագույն արժեքները: Ստացվեց, որ այս տարվա հունիսն օդերևութաբանության պատմության մեջ դարձավ և՛ միջին ջերմաստիճանով, և՛ շոգերի տևողությամբ, և՛ ջերմաստիճանի առավելագույն ցուցանիշներով ամենատաքը»,- ներկայացրեց Սուրենյանը: |