«ԱՄՆ-ը կարևոր և անփոխարինելի դերակատար է եղել և մնում արցախյան հակամարտության կարգավորման գործում». Արման Բաբաջանյան
Կիրակի, 04 հուլիսի, 2021 թ., 23:21
ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Անկախության 245-րդ տարում չափազանց ոգևորիչ է տեսնել, որ 18-րդ դարում ԱՄՆ հիմնադիրների կողմից հռչակված համամարդկային բարձրագույն արժեքներն այսօր էլ արդիական են, առավել քան երբեևէ, հատկապես աշխարհի այն ժողովուրդների համար, որոնք դեռ պայքարում են հանուն իրական անկախության, ազատության, արդարության, հավասարության և ժողովրդավարական ապագայի համար։
Մենք խորը ակնածանքով ենք հիշում ԱՄՆ ժողովրդի գրկաբաց ու ջերմ ընդունելությունը անցյալ դարասկզբին ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հազարավոր մեր հայրենակիցներին։ Մենք գլուխ ենք խոնարհում այն անգնահատելի աջակցության համար, որ ամերիկյան ժողովուրդը ցուցաբերեց 1988թ․ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո և մեր շրջափակման մեջ հայտնված հայրենիքի անկախության առաջին տարիներին։
Մենք երախտապարտ ենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին՝ անկախության վերանվաճումից ի վեր Հայաստանին համակողմանի և շարունակական աջակցության համար՝ բարեփոխումների, տեխնոլոգիաների, առողջապահության, անվտանգության, պաշտպանական կարողությունների և այլ ուղղություններով։
ԱՄՆ-ը կարևոր և անփոխարինելի դերակատար է եղել և մնում արցախյան հակամարտության կարգավորման գործում։ Հավատացած ենք, որ արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո տարածարջանի, Արցախի և Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգային նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու միջազգային ջանքերում ԱՄՆ-ը կշարունակի իր կարևոր և անփոխարիների դերակատարությունն ու առաքելությունը։
Թող հետայսու ևս աներեր ու բարեկեցիկ ընթացք ունենա Միացյալ Նահանգներն ու նրա ժողովուրդը, և անսասան ու հաստատուն մնա Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները»: