Պատերազմի հետևանքով վնաս կրած արցախցիների փոխհատուցման գումարները կավելանան
![]() 166 Երեքշաբթի, 06 հուլիսի, 2021 թ., 23:00 Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով վնասներ կրած արցախցիներին տրվող գումարների չափն էականորեն կբարձրանա։ Արցախի նախագահ Արայի Հարությունյանը նման հանձնարարական է տվել այսօր՝ ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ, տեղեկությունը հայտնում է ԱՀ նախագահի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը։ Հրավիրված խորհրդակցության առանցքում ռազմական գործողությունների հետևանքով նյութական վնասներ կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պետական ֆինանսական աջակցության միջոցառումներն էին։ «Նախագահը նշել է, որ չնայած ստեղծված իրավիճակում կարիքների գնահատումը բարդ և ծավալուն գործընթաց է, ԱՀ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինները պետք է ջանքեր գործադրեն ծրագիրն իրականացնելու հավասարության, արդարության և ընդհանրության սկզբունքների հիման վրա»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։ |