«Նիկոլ Փաշինյանի հետ վերջին անգամ ե՞րբ եք կապի մեջ եղել». Արա Զոհրաբյանը՝ Մուկուչյանին
![]() 184 Երկուշաբթի, 12 հուլիսի, 2021 թ., 10:21 Ներկայացնում ենք ՍԴ այսօրվա նիստի ժամանակ «Զարթոնք» կուսակցության ղեկավար Արա Զոհրաբյանի հարցադրումները ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանին ու վերջինի պատասխանները. Արա Զոհրաբյան- Նիկոլ Փաշինյանի հետ վերջին անգամ ե՞րբ եք կապի մեջ եղել՝ հանդիպման, հեռախոսի կամ կապի այլ միջոցներով: Տիգրան Մուկուչյան- Երբեք... ոչ էլ խոսել եմ: Արա Զոհրաբյան- 10.06.2021թ. մամուլում տեղեկություն էր տեղ գտել՝ «Նիկոլ Փաշինյանի ու Տիգրան Մուկուչյանի միջև վեճ ու քաշքշուկ է եղել», ինչպես կմեկնաբանեք: Տիգրան Մուկուչյան- Բացարձակ ու լկտի սուտ է: Արա Զոհրաբյան- Ինչո՞ւ չեք միջամտել, երբ Փաշինյանը նման հռետորաբանությամբ քարոզչություն էր իրականացնում: Տիգրան Մուկուչյան- Երեկ այդ հարցին պատասխանել եմ. միջամտության այն ձևը, որն ուներ հանձնաժողովը, արտահայտել է ձեր դիմումով կայացված որոշմամբ. դա է եղել պատճառը: |