«Առաջիկայում յուրաքանչյուր ընտրող կքաղի սեփական քվեի պտուղները». Ռոբերտ Հայրապետյան
![]() 195 Երեքշաբթի, 13 հուլիսի, 2021 թ., 17:00 «Հայաստան» դաշինքի անդամ, փաստաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Արձանագրենք՝ 1. Քաջարանի համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանը կալանավորված է: 2. Մեղրու համայնքի նախկին ղեկավար Մխիթար Զաքարյանը կալանավորված է: Միջնորդություն է ներկայացվել նաև Մեղրու համայնքապետի տեղակալին և համայնքապետարանի գլխավոր մասնագետին կալանավորելու մասին: 3. Սիսիանի համայնքապետ Արթուր Սարգսյանին կալանավորելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդությունը ներկայացվել է ԿԸՀ: 4. Գորիսի համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանին մի քանի մեղադրանք է առաջադրված: 5. Քարահունջի վարչական ղեկավար Լուսինե Ավետյանը կալանավորված է: 6. Որոտանի վարչական ղեկավար Սուրեն Օհանջանյանը կալանավորված է: 7. Գորիսի մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Հայկ Խաչատրյանը կալանավորված է: Արձանագրենք նաև՝ Ն. Փ-ի ստորագրությամբ Ադրբեջանին է հանձնվել տարածքներ Կապանից, ադրբեջանական բանակը գտնվում է Սև լճի տարածքում, Մեղրու միջանցքի տրամադրման հարցը գտնվում է ընթացիկ փուլում, Սիսիանի մի շարք գյուղեր դարձել են սահմանամերձ: Ի լրումն՝ ՔՊ-ն Սյունիքի մարզում ստացել է 31841 ձայն: Հ. Գ. Առաջիկայում յուրաքանչյուր ընտրող կքաղի սեփական քվեի պտուղները»: |