«Բարոյապես ինչպե՞ս եք զգացել, երբ Գագիկ Հարությունային հեռացրեցին ԲԴԽ-ից, երբ հարձակումներ սկսվեցին Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ». Ա. Խամոյան
![]() 275 Երկուշաբթի, 09 օգոստոսի, 2021 թ., 11:36 «Պարո՛ն Վարդանյան, Դուք Ձեզ ինչպե՞ս էիք զգում, որ սկսեցին գործընթացներ Գագիկ Հարությունայի նկատմամբ, երբ նրան հեռացրեցին ԲԴԽ-ից, երբ Ձեր հարազատ ՍԴ-ի նկատմամբ գրոհներ սկսվեցին, շրջափակվեցին դատարանները, այդ թվում նաև՝ Սահմանադրական դատարանը, և նաև հարձակումներ սկսվեցին Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ, ով ընտրվելուց անմիջապես հետո հասցրել էր Ձեզ նշանակել աշխատակազմի ղեկավար. բարոյապես, Ձեզ ինչպե՞ս եք զգացել»,- ԱԺ Պետաիրավական հացերի մշտական հանձանժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ, դիմելով հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու ՔՊ-ական Վլադիմիր Վարդանյանին, հարցրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը: |