«Այո՛, բանակը մասնակցել է. Արցախից 700 զինվորական է բերվել». Անդրանիկ Քոչարյան
![]() 430 Երկուշաբթի, 09 օգոստոսի, 2021 թ., 16:30 «Լավ կլիներ, որ Մարտի1-ի դատավարությունը չընդատվեր և այդ 74-76 հատորները հասանելի լինեին մեր ժողովրդին, որ ամբողջ ծավալով պատկերացնեինք, թե ինչ է տեղի ունեցել մարտի 1-ին: Մարտի 1-ն ուզում են ներկայացնեն 10 զոհերի. ո՛չ,10 զոհերը՝ դա յուրաքանչյուր տասը զոհ է: Էնտեղ թիրախային որևէ մեկը չի կարող ասել, որ կրակում էին, ասենք, Տիգրան Աբգարյանի ուղղությամբ. կրակում էին փողոցում կանգնած յուրաքանչյուր մարդու ուղղությամբ, կրակողներն ովքե՞ր էին: Հիմա խնդիրն էդտեղ ա»,- ԱԺ իր ելութում, անդրադառնալով ՔՊ-ական Արփի Դավոյանի՝ Մարտի 1-ին առնչվող հարցին, ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Անդրանիկ Քոչարյանը: «Այո՛, բանակը մասնակցել է... Արցախից 700 զինվորական է բերվել»,- ասաց Քոչարյանը: |