«Ինչքանո՞վ է արդյունավետ երկրի համար կարևորագույն հարցը, վարչապետի ասած՝ «ափալ-թափալ» քննարկել». Թ. Թովմասյան
Երեքշաբթի, 17 օգոստոսի, 2021 թ., 12:06
«Ես նույնպես, ուզում եմ հետաքրքրվել՝ ինչքանո՞վ է արդյունավետ մեր երկրի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող Սևան լճին վերաբերող հարցը, ինչպես վարչապետն ասեց՝ «ափալ-թափալ» քննարկել: Դրանով մենք ի՞նչ ենք ուզում ասել, ո՞րն է մեր մեսիջը: Այսինքն՝ ուղարկում ենք, ջուրը բաց թողնում, թե՞, եթե քննարկում ենք քննարկելու համար, ունենանք նաև հնարավորություն՝ որոշ հարցեր բարձրաձայնելու»,- ԱԺ արտահերթ նիստում հարցրեց «Պատվիմ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյան էլ իր հերթին դինելով հիմնական զեկուցողին, առաջարկեց չսահմանափակվել մեկժամյա քննարկմամբ, այլ տրամադրել երկու նիստ:
Նախագծի հիմնական զեկուցող ՀՀ ջրային կոմիտեի նախագահ Կարեն Սարգսյանը պատասխանեց՝ ասելով, որ եթե կհասցեն 24-ժամյա ռեժիմով քննարկում կազամակերպել, ապա ինքն այդտեղ խնդիր չի տեսնում: