«Ուժային կենտրոնների համար նշանակություն ունենք ինչպես մենք, այդպես էլ Ադրբեջանը»․ Հակոբ Բադալյան
Հինգշաբթի, 19 օգոստոսի, 2021 թ., 02:06
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Դեռ ոչ ոք չի՞ ասել «մենք մերժեցինք ամերիկացիների մեկնած ձեռքը, Բաքվում ԱՄՆ դեսպանը ստիպված ելավ, գնաց Նախիջևան». դեռ կասեն, հաստատ:
Ինչպես, օրինակ, ասվում է, որ «Ռուսաստանը հասկացավ, որ Ադրբեջանը խաբել» է, թե՝ «խաբում» է, կամ՝ «գցում», մի խոսքով՝ Ռուսաստանը հասկացավ: Վաղը, երբ ռուսները Ադրբեջանին հաճո մի քայլ կանեն, կամ մի քանի քայլ, փաստորեն, կստացվի, որ Ռուսաստանը նորից սկսեց «չհասկանալ»:
Իսկ գուցե մի օր բոլորս կհասկանանք, որ ուժային կենտրոններն, ընդհանրապես, ունեն իրավիճակները հասկանալու, գնահատելու, անգամ ուղղորդելու, մեղմ ասած, անհամեմատ ավելի մեծ կարողություններ, քան՝ մեզնից յուրաքանչյուրը: Եվ նրանցից յուրաքանչյուրը ոչ թե հասկանում, կամ չի հասկանում, այլ մասնակցում է մեծ խաղին, որտեղ նրանցից յուրաքանչյուրի համար նշանակություն ունենք ինչպես մենք, այդպես էլ Ադրբեջանը, ու այդ նշանակությունները, որքան էլ հնչի տարօրինակ, նրանցից բոլորի, բոլորի համար՝ միմյանց «չհակասող» են»: