Նոր նշանակում՝ վարչապետի աշխատակազմում
![]() 393 Շաբաթ, 28 օգոստոսի, 2021 թ., 21:06 ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր նշանակում է կատարել: Այս մասին տեղեկանում են Կառավարության կայքէջից: Օգոստոսի 27-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշում է ստորագրել, որում ասվում է․ «Ղեկավարվելով «Քաղաքացիական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 10-րդ հոդվածի 16-րդ մասով, 16-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ի N 1554-Ն որոշման հավելվածի 147-րդ ու 151-րդ կետերը, Հայաստանի Հանրապետության առաջին փոխվարչապետի 2018 թվականի դեկտեմբերի 12-ի N 441-Ն որոշման հավելվածի 2.1-ին կետն ու Երեմ Սիմոնյանի դիմումը՝ 1. Երեմ Արտաշեսի Սիմոնյանին նշանակել վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ (պաշտոնի ծածկագիր՝ 06-Գ28-Ղ1-1)։ 2. Երեմ Արտաշեսի Սիմոնյանի պաշտոնային դրույքաչափը սահմանել «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին համապատասխան»: |