«Պատերազմից հետո ակնառու է դարձել Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրի փոփոխությունը»․ Հակոբ Բադալյան
Չորեքշաբթի, 01 սեպտեմբերի, 2021 թ., 15:48
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հաճախ է խոսվում, որ 44-օրյա պատերազմից հետո փոխվել է Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրը: Իրականում, պատերազմից հետո պարզապես բոլորի համար ակնառու է դարձել այդ միջավայրի փոփոխությունը, որովհետև դժբախտաբար ստացել է ֆիզիկական տեսք:
Իսկ իրականում, հենց պատերազմն է Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրի հիմնարար փոփոխության, և այդ փոփոխությանը Հայաստանի խորքային անհամարժեքության հետևանք: Իսկ փոփոխությունը մեկնարկել է առնվազն երկու տասնամյակ առաջ, ինչի վերաբերող ասպեկտներ շոշափել եմ դեռտս «Ար» հեռուստաընկերությունում աշխատանքիս տարիներից՝ 2004-05 թվականներին: Ի դեպ, առիթ ունեցել եմ նաև խոսելու այն մասին, որ այդ շրջանում բավականին նկատելի լարվածություն կար հայ-ռուսական հարաբերությունում:
Իսկ խոշոր հաշվով, փոփոխության հիմքը Ռուսաստանում Ելցինի ժառանգորդության համար ներհամակարգային դիմակայությունում «Պուտինի» տարբերակի հաղթանակն էր, որը, իհարկե, լոկ անձի տարբերակի հարց չէր, այլ ռուսական պետականության հետագա ընթացքի փիլիսոփայության»: