«Միացյալ Նահանգների թուլացումը բացել է հավակնություններ ունեցող երկրների ախորժակը». Ս. Դանիելյան
![]() 265 Չորեքշաբթի, 15 սեպտեմբերի, 2021 թ., 20:24 Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Աշխարհը նոր դարաշրջան է մտնում, դա նոր գաղութուրարության շրջանն է: 19-րդ դարը մեծ պետությունների գաղութների համար պայքար էր իրենից ներկայացնում: Առաջին համաշխարհային պատերազմի հիմնական նպատակը հենց գաղութների համար մրցակցությունն էր, երբ միավորված Գերմանիան սկսեց հայտ ներկայացնել գաղութների վերաձևման համար: Գաղութների հիմնական նպատակը տնտեսությունն էր՝ հումքի տիրապետում և սեփական ապրանքների իրացում: Հիմա աշխարհը նորից փոխվում է, Միացյալ Նահանգների թուլացումը բացել է հավակնություններ ունեցող երկրների ախորժակը և, ըստ էության, նոր գաղութարարության շրջան ենք մուտք գործում, որի իմաստը նորից հումքի վերահսկողությունը, լոգիստիկայի վերահսկողությունը, սեփական ապրանքների պրոտեկցիայով վաճառքը և աշխարքաղաքական հեգեմոնիան է: Պրոցեսները պետք է փորձել ճիշտ հասկանալ՝ ճիշտ կողմնորոշվելու համար»: Աղբյուրը` Ստեփան Դանիելյան |