«Ալյանս» դեմոկրատական կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել
![]() 241 Հինգշաբթի, 04 նոյեմբերի, 2021 թ., 15:36 «Ալյանս» դեմոկրատական կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել. «Ի պատասխան բազմաթիվ լրատվամիջոցների հարցումների՝ «Ալյանս» դեմոկրատական կուսակցության Բարձրագույն խորհրդի նախագահ Տիգրան Արզաքանցյանին առաջադրված մեղադրանքի՝ պատասխանում ենք՝ այո՛, 21-րդ դարում՝ 2021-ին, Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի է ունենում ընդդիմադիր առաջնորդների նկատմամբ անհեթեթ հիմնավորումներով իրավական հետապնդում: Ակնհայտ է, որ մեղադրանք է առաջադրվել և խափանման միջոց է կիրառվել Արզաքանցյանի «Ալյանս» մուտք գործելու և խորհրդի նախագահ ընտրվելու պահից օրեր անց, ՏԻՄ ընտրություններին «Ալյանս»-ի հայտ ներկայացնելուց անմիջապես հետո, մինչ դեռ քրեական գործը հարուցվել է ամիսներ առաջ: Հիշեցնում ենք, որ քրեական գործը հարուցվել է ճիշտ այն նույն տեղեկանքի առթիվ, որի հիման վրա Արզաքանցյանին հանեցին մրցապայքարից խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ»: |