«Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարում է, որ ընդդիմադիրները և հասարակության այլ ներկայացուցիչներ չեն գնացել խրամատ փորելու». Վիտալի Մանգասարյան
Չորեքշաբթի, 17 նոյեմբերի, 2021 թ., 01:48
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ՀԿ-ի փորձագետ, ռազմագետ Վիտալի Մանգասարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի ղեկավարը Հ1-ի եթերից հայտարարում է, որ ընդդիմադիրները և հասարակության այլ ներկայացուցիչներ չեն գնացել քլունգ վերցրել ու խրամատ փորել։
Ըստ էության դիրքերի կահավորման վիճակը հերթական անգամ փորձ է կատարվում բարդել նախկինների և ժողովրդի վրա։
Ստացվում է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում, որ նորմալ խրամատ չի փորվել, կահավորում չի իրականացվել մեղավոր է ոչ թե իշխանությունը, այլ բոլորը, բացի իրենցից։
Այստեղ տրամաբանական հարց է առաջանում։
ՔՊ ներկայացուցիչներից և համախոհներից քանի՞սն են այս ընթացքում գնացել և խրամատ փորել։
Ո՞վ պետք է պատասխան տա, եթե այս բարդ պայմաններում այդ մարդկանց հետ ինչ-որ բան պատահի դիրքերում։
Եվ վերջապես։
Պատերազմի ավարտից հետո մեր պետությունն ավելի քան 6 ամիս գտնվել է ռազմական դրության մեջ, ինչը լրացուցիչ գործիքակազմ և հնարավորություն է տալիս, որպեսզի ինժեներական տեխնիկաներից սկսած և մարդկային ռեսուրսներից վերջացրած, մոբիլիզացիա իրականացվեր և գոնե նշված խնդիրները այդ ռեսուրսով պատշաճ կերպով լուծվեր։
Ինչի՞ չի իրականացվել այդ ամենը, թե՞ իշխանությունը ավելի նպատակահարմար է գտել այդ տեխնիկան ընտրություններից առաջ օգտագործել տարբեր համայնքներում և գյուղերում ասֆալտ փռելու գործում։
Խնդիրների առաջնահերթությունները ճիշտ չգնահատելու, սեփական անգործությունը սրա նրա վրա բարդելու գործեալոճի արդյունքում, այսօր ունենք այն, ինչ ունենք»: