«Իրավիճակը մոտեցել է մի փուլի, երբ խաղադրույքները չափազանց բարձր են». Արման Բաբաջանյան
![]() 528 Շաբաթ, 27 նոյեմբերի, 2021 թ., 20:30 ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը գրում է. «Սոչիի մասին դեռ կխոսենք։ Մինչ այդ, սակայն, չափազանց կարևոր է, թե Սոչիից հետո ինչ տրամադրություններ ու բովանդակություն է լինելու ներհասարակական-քաղաքական շրջանառության առարկա, և ինչ մթնոլորտ է լինելու Հայաստանում։ Ներկայում Հայաստանի համար բազմակի ավելի կարևոր և անհրաժեշտ է դառնում բովանդակալից, օրակարգային հարցերի վերաբերյալ սեփական հստակ հայեցակարգային, գաղափարական, արժեքային մոտեցումներն ունեցող, մանիպուլյատիվ ինտրիգներից զերծ ընդդիմության առկայությունը, և սրան զուգահեռ՝ ներկայիս փուլում Հայաստանի ներքին ապակայունացման ցանկացած քայլ Ակնառու է, որ իրավիճակը մոտեցել է մի փուլի, երբ խաղադրույքները չափազանց բարձր են, ըստ այդմ՝ չափազանց կարևոր է դառնում դրանում ներգրավված կողմերի՝ տվյալ դեպքում՝ Հայաստանի ներքին դիմադրունակությունը»: Աղբյուրը` Արման Բաբաջանյան |