«Մարդիկ սկսում են գիտակցել, թե խոստացած «խաղաղության» փոխարեն ինչ ճակատագիր է նրանց սպասում»․ Արթուր Խաչատրյան
![]() 285 Կիրակի, 28 նոյեմբերի, 2021 թ., 00:24 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Քիչ առաջ վերադարձա դեպի հարավ ուղևորությունից։ Եղա Վայք, Սիսիան, Գորիս և Կապան քաղաքներում, «վայելեցի» այլընտրանքային ճանապարհը և ժամից ավել տևած անանցանելի խցանումը, տեսա բարձունքները, որ թուրքերը գրավել են վերջին ամիսներին, այցելեցի Գորիս քրեակատարողական հիմնարկ: Տարբեր համայնքներում խոսեցի բազմաթիվ մարդկանց հետ՝ տարբեր տարիքի, զբաղմունքի, կրթական ցենզի ու քաղաքակա հայացքների։ Երևանից հեռու՝ դեպի ադրբեջանկան սահման, մարդկանց հոգսերը լրիվ այլ են։ Թանկացումներից ու ծանր տնտեսական պայմաններից ավելի մարդկանց հուզում էին անվտանգային հարցերը։ Ինչը շատերի համար Երևանում, Գյումրիում, Արտաշատում, Վարդենիսում աշխարհագրական տեղանուն է՝ Իշխանասար, Սև լիճ, այնտեղ իրական վտանգ է։ Քիչ քիչ մարդիկ սկսում են գիտակցել, թե խոստացած «խաղաղության» փոխարեն ինչ ճակատագիր է նրանց սպասում։ Աղբյուրը` Արթուր Խաչատրյան |