«Ադրբեջանը ցանկանում է ջնջել Արցախում հայկականության հետքը՝ բացառելով հայկական կողմից ինքնորոշման իրավունքը»․ Գայանե Աբրահամյան
Չորեքշաբթի, 16 փետրվարի, 2022 թ., 14:24
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, հասարակական կազմակերպությունների մի խումբ ներկայացուցիչներ ակցիա են իրականացնում ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց՝ Արցախում հայկական ժառանգության վերացումը կանխելու պահանջով։
«Ադրբեջանը շատ ավելի սանձարձակ գործողությունների է անցնում։ Իրենք հիմա պնդում են, որ այն ժառանգությունը, որ դարեր շարունակ ունեցել ենք Արցախում, դրանք հայկական չեն, ինչը լկտի սուտ է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն հասարակական կազմակերպության նախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը։
«Ցավոք, տեսնելով այն գործողությունները, որի միջոցով Ադրբեջանը տասնամյակներ շարունակ իր սուտն է առաջ մղում, ես մտավախութուն ունեմ, որ կարող է ինչ-որ մի օր մենք չկարողանանք որևէ կերպ հակազդել»,- նշեց նա։
«Եթե այս օրերին մենք սրա դեմ չպայքարենք, ապա ուղղակիորեն կորցնելու ենք Արցախի հայկականությունը․ նրանք ցանկանում են ջնջել հայկականության հետքը և դրանով բացառել հայկական կողմից ինքնորոշման իրավունքը»,- շեշտեց Աբրահամյանը։
Գայանե Աբրահամյանը նշեց, որ այսօր՝ ժամը 15։00-ին, հասարակական կառույցների մի շարք ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու են ՄԱԿ-ի նորանշանակ ղեկավարին՝ բարձրաձայնելու համար այդ խնդիրների մասին։