««Իշխանազավթում» եզրույթն օգտագործողի վերևում նստած է «իշխանազավթումից» հետո ԱԱԾ տնօրեն նշանակված անձը». Ռուբեն Ռուբինյան
![]() 269 Չորեքշաբթի, 02 մարտի, 2022 թ., 13:00 ««Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորներից մեկը 2018-ի թավշյա հեղափոխությունը հաճախ անվանում է իշխանազավթում: Ինձ համար դա տարօրինակ է, որովհետև եզրույթն օգտագործող անձի վերևում նստած է իրենց իսկ խոսքով՝ իշխանազավթումից հետո ԱԱԾ տնօրեն նշանակված անձը...»,- հայտարարեց ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը: Նա անդրադարձավ նաև «Հայաստան» խմբակցությանը. «Երբ փորձում են մեզ համոզել, որ նախկինների ժամանակ ամեն ինչ լավ էր, հարց՝ ՀՅԴ-ն ինչո՞ւ 2018-ին լքեց կոալիցիոն գործընկերոջը, բայց մի քանի օր անց, արդեն իր նախկին գործընկերոջ հետ քվեարկեց Ն. Փաշինյանի օգտին՝ որպես ՀՀ վարչապետ. շատ անտրամաբանական է»: Հիշեցնենք՝ քննարվում է ՀՀ նախագահի ընտրության հարցը, ընդդիմությունը չի մասնակցում քննարկմանը: |