ԱԺ կարևոր հանձնաժողովներից մեկը պարապուրդի է մատնված․ «Ժողովուրդ»
![]() 226 Հինգշաբթի, 03 մարտի, 2022 թ., 09:36 «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը 8-րդ գումարման խորհրդարանի մեկնարկից առ այսօր իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված օրենսդրական որևէ նախաձեռնություն չի քննարկել: Թերթը պաշտոնական աղբյուրներից տեղեկացավ, որ ոչ միայն խորհրդարանի, այլ նաև պետության համար կարևորագույն այս հանձնաժողովը, որտեղով պետք է անցնեն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ու հարակից հարցերին վերաբերող նախաձեռնությունները, օգոստոսից ցայսօր ընդամենը 4 նիստ է արել: «Դրանցից առաջինի ժամանակ հանձնաժողովի փոխնախագահ են ընտրել, այսինքն՝ ինձ: Երկու անգամ ընդդիմության նախաձեռնությամբ հանձնաժողովում սահամանագծման ու սահմանազատման թեման է քննարկվել, 4-րդի ժամանակ էլ «Շուշիի հռչակագրին» է եղել օրակարգում»,- թերթի հետ զրույցում ասաց անձնաժողովի փոխնախագահ Հայկ Մամիջանյանը: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում |