«Որպեսզի էլ ոչ մեկ լկտիություն չունենա ասել՝ ինչ պետք ա, էդ էլ բանակցում ենք». Հայկ Մամիջանյանը՝ նախագծի մասին
Երկուշաբթի, 21 մարտի, 2022 թ., 12:12
Ինչպես հայտնել էինք, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության նախաձեռնությամբ հրավիրվել են խորհրդարանական լսումներ՝ ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Հայկ Մամիջանյանը, ներկայացնելով նախագծի բուն էությունը, ասաց. «Այս օրենսդրական նախաձեռնությունը կատարում ենք նրա համար, որպեսզի էլ ոչ մեկ երբեք լկտիություն չունենա ասել՝ ինչ պետք ա, էդ էլ բանակցում ենք: Որպեսզի երբեք ԱԺ-ն չհայտնվի լուսանցքում՝ բանակցային որոշումների կայացման ժամանակ.... Օրենքը ենթադրում է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարն ու վարչապետը համապատասխանաբար 3 ու 6 ամիսը մեկ գրավոր զեկույց են ներկայացնում ԱԺ-ին՝ հիմնական արտաքին քաղաքականության բանակցային ուղղություններում կատարված աշխատանքի ու վիճակի վերաբերյալ: Զեկույցները ստանալուց հետո պատգամավորների 25 տոկոսի ստորագրությամբ նշված պաշտոնյաները հրավիրվելու են ԱԺ՝ փակ նիստում զեկուցելու ու հարցերին պատասխանելու համար»: