Պուտինը շնորհավորել է Ուկրաինայի ժողովրդին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Ուկրաինայի ժողովրդին Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 77-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Հաղորդագրություններ են ուղարկվել նաև այնպիսի պետությունների ղեկավարներին և քաղաքացիներին, ինչպիսիք են Ադրբեջանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Մոլդովան, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, Աբխազիան և Հարավային Օսեթիան, «ԴԺՀ»-ն և «ԼԺՀ»-ն: Բացի այդ, շնորհավորանքներ են ուղղվել նաև Վրաստանի ժողովրդին։
«Այսօր ընդհանուր պարտքն է կանխել նացիզմի վերածնունդը, որն այդքան տառապանք է պատճառել տարբեր երկրների մարդկանց: Պետք է պահպանել և սերունդներին փոխանցել պատերազմի տարիների իրադարձությունների ճշմարտությունը, ընդհանուր հոգևոր արժեքները և եղբայրական բարեկամության ավանդույթները»,- ասված է Պուտինի նամակում։ ՌԴ ղեկավարը մատնանշել է Հայրենական մեծ պատերազմում պարտվածների գաղափարական ժառանգների վրեժի անթույլատրելիությունը։ Բացի այդ, նա մաղթել է, որ հաջորդ սերունդներն արժանի լինեն իրենց հայրերի ու պապերի հիշատակին։
Ինքնահռչակ Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների ղեկավարներին ուղղված իր շնորհավորական հեռագրերում Պուտինն ընդգծել է, որ այսօր ռուս զինծառայողները Դոնբասի զինվորների հետ միասին ուս ուսի կռվում են հայրենի հողը նացիստական ​​կեղտից ազատագրելու համար։ Ռուսաստանի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ, ինչպես 1945 թվականին, այս անգամ էլ հաղթանակն իրենցն է լինելու։