Թուրքիան նախապայման է դրել Շվեդիայի առջև
Շվեդիան չի կարողանա անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, քանի դեռ Անկարայի հիմնավորված մտահոգությունները չեն լուծվել։ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին միանալու այս պայմանն անվանել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը շվեդական Expressen թերթի հոդվածում։
«Այնպիսի երկրները, ինչպիսին Թուրքիան է, որոնք հայտնվել են ահաբեկչության թիրախում, քրտնաջան աշխատում են այդ երկակի ստանդարտները վերացնելու ուղղությամբ: Հաշվի առնելով այս պատմությունը՝ Թուրքիայի համար անընդունելի կլինի դիտել, թե ինչպես է Շվեդիան փորձում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին՝ չվերանայելով իր դիրքորոշումը»,- պարզաբանել է Թուրքիայի ղեկավարի ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ Անկարայի համար պարտադիր պայման է, որ Շվեդիան դադարի քաղաքական ապաստան տալ նրանց, ովքեր «հանցագործություններ են կատարել Թուրքիայի քաղաքացիների նկատմամբ»։ Ալթունը հարցադրում է կատարել՝ շվեդները կկիսեի՞ն այս դիրքորոշումը «եթե թուրքական կառավարությունը պատսպարեր Ստորտորգետի հարձակման համար պատասխանատու ահաբեկչական կազմակերպությանը»։
«Շվեդիան չի կարող անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, քանի դեռ չլուծված են Թուրքիայի արդարացի մտահոգությունները։ Եթե Շվեդիան ակնկալում է, որ ՆԱՏՕ-ի երկրորդ բանակը հարձակման դեպքում կպաշտպանի իրեն, ապա պետք է ընդունի այս փաստը»,- եզրափակել է Ալթունը։