«Նիկոլը պատրաստ է զոհաբերել և՛ հայ ժողովրդին, և՛ ՀՀ-ն». Գագիկ Համբարյան
![]() 281 Ուրբաթ, 20 մայիսի, 2022 թ., 20:12 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանի գրառումը. «Հայ ժողովրդին դիտավորյալ պատերազմի մեջ ներքաշած, հայ ժողովրդին թուրքերի և աշխարհի դեմ նսեմացրած, նվաստացրած և պարտված ժողովրդի պիտակ կպցրած, հայ ժողովրդին պատկանող Արացխի պատմական տարածքները մի ստորագրությամբ թուրքին նվիրած սույն կերպարը՝ Նիկոլ Անհողը, հայտարարում է, որ «հայ ժողովրդին խաղաղություն է բերելու».... Կապիտուլյանտ Նիկոլը շատ լավ գիտի, որ իր նման թուրքի դեմ ծնկածը ԵՐԲԵՔ չի կարող հավասարը հավասարին բանակցել իրեն կապիտուլյացիայի մատնածների հետ և շատ լավ գիտի նաև, որ իր ամեն մի հանդիպումը թուրքերի հետ աղետալի հետևանքներ է ունենալու հայ ժողովրդի և Հայաստանի համար... Հողատու Նիկոլի պատճառով պատերազմի «դամոկլյան սուրը» միշտ կախված է լինելու իր պատմական հայրենիքում ԴԵՌ ապրող հայ ժողովրդի և ԴԵՌ գոյություն ունեցող Հայաստանի Հանրապետության գլխին... Կապիտուլյանտ Նիկոլը պատրաստ է զոհաբերել և՛ հայ ժողովրդին, և՛ ՀՀ-ն, բայց պահել իր աթոռը, թեկուզ՝ որպես «Արևմտյան Ադրբեջանի» կամ էլ Էրիվանի վիլայեթի կառավարիչ...»: Աղբյուրը` Գագիկ Համբարյան |