«Փչվում է հերթական փուչիկ-քրեական գործը». Ամրամ Մակինյան
![]() 225 Ուրբաթ, 20 մայիսի, 2022 թ., 22:36 Փաստաբան Ամրամ Մակինյանը գրում է. «Իմ ունեցած հավաստի տեղեկությունների համաձայն՝ փչվում է հերթական փուչիկ-քրեական գործը. այս անգամ թիրախում Տարոն Մարգարյանն ու Արծվիկ Մինասյանն են Փուչիկի հիմքն օրերս համացանցում տարածված տեսանյութն է, որտեղ մի տղամարդ պատմում է իբրև թե հավաքներին մասնակցելու համար իրեն նյութապես շահագրգռելու մասին... Տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, կարծես Աննա Վարդապետյանի բացահայտվելը ձեզ դաս չեղավ, կա ևս մեկ տեսանյութ, որտեղ նույն տղամարդը պատմում է, թե ոստիկաններն իրեն ինչպես են տարել Արգավանդ, հետո Էջմիածին, հետո Արմավիր ու ինչպես է պարզվել, որ Արարատի մարզպետ (այո՛, Արարատի մարզպետ) Տարոն Մարգարյանն իրեն գումար ՉԻ տվել և ինքն Արարատի մարզպետ Տարոն Մարգարյանին չի ճանաչում... Լավ հիմա ի՞նչ եք անելու, Արարատի բոլոր մարզպետներին եք կանչելու հարցաքննության, թե՞ բոլոր Տարոն Մարգարյաններին... Հաշվի առնելով տեսանյութից ակնհայտ երևացող ոչ հանրային քննարկման ենթակա խնդիրները՝ առաջարկում եմ կարճել քրեական գործը, իսկ կարճման որոշման օրինակներն ուղարկել Արարատի բոլոր մարզպետներին և բոլոր Տարոն Մարգարյաններին... Լրջացեք վերջապես, խելապակասին մի լսեք, դուք անուններ ունեք»: |