«Հայփոստ»-ում հունիսին ամանորյա պարգևատրում են բաժանում. «Հրապարակ»
Չորեքշաբթի, 15 հունիսի, 2022 թ., 09:42
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հայփոստի» ավելի քան 2 հազար 750 աշխատակից այս օրերին 13-րդ աշխատավարձ է ստանում: Այսինքն՝ տարեվերջին՝ դեկտեմբերին ստանալիք 13-րդ աշխատավարձը հունիսին են տալիս։ «Հայփոստ» ընկերության մամուլի քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանը հաստատեց լուրը՝ նշելով, որ դա ոչ թե 13-րդ աշխատավարձ է, այլ ամանորյա հավելավճար:
- Իսկ ինչո՞ւ է ամանորյա հավելավճարը հունիս ամսին տրամադրվում:
- Դա տարեկան աշխատանքների համար նախատեսված գումար է՝ բոնուս-պարգևատրում: Օրինակ՝ ես դեռ չեմ ստացել: Առաջ ամեն նոր տարվան մենք ստանում էինք կես աշխատավարձ, հիմա՝ այս տարի որոշվել է մարդկանց նման ձևով խրախուսել:
- Իսկ ի՞նչն է պատճառը, որ որոշվել է վեց ամիս շուտ կամ ուշ պարգևատրել աշխատակիցներին:
- Առիթ չկա: Պատկերացրեք, Դուք լավ եք աշխատել, և Ձեզ որոշել են պարգևատրել, մյուս լրագրողը լավ չի աշխատել՝ Ձեզանից քիչ է պարգևատրվել:
- Իսկ գուցե ամանորյա հավելավճարն աշխատակիցներին տրամադրվում է, որպեսզի ցույցերի՞ն չգնան, չբողոքեն։
- Դա վաղուց որոշված և բյուջեով նախատեսված ծրագիր է, որոշվել է նոր տարուց առաջ, մենք ցույցերի հետ ոչ մի կապ չունենք: Պետք չէ ոչ մի բան քաղաքականացնել:
- Քանի՞ աշխատակից է պարգևատրվել:
- Չեմ կարող ասել: Հիմա ոչ մեկը դեռ չի ստացել, սպասում ենք, էս երկու օրը կստանանք: Չեմ էլ իմանում, թե ես ինչքան կստանամ: Նորից եմ կրկնում՝ դա մի տարի առաջ պլանավորած բան է: Նախորդ տարի ընդհանրապես չենք ստացել: Սրանք պետբյուջեով արվող ծախսեր են»: