Բայդենը կոչ է արել չեղարկել ԱՄՆ-ում վառելիքի հարկը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Քոնգրեսին և նահանգների կառավարություններին կոչ է արել ժամանակավորապես չեղարկել երկրում վառելիքի հարկը, ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է վարչակազմի կայքում։
«Նա Քոնգրեսին կոչ է անում ժամանակավորապես վերացնել վառելիքի դաշնային հարկը երեք ամսով, մինչև սեպտեմբեր՝ առանց ճանապարհային ֆոնդը կրճատելու: Նա նաև կոչ է անում պետություններին՝ ձեռնարկել նմանատիպ գործողություններ՝ բեռի ուղղակի կրճատում ապահովելու համար՝ կա՛մ վառելիքի տեղական հարկերի կրճատման կամ այլ սպառողների աջակցության միջոցով:
Միևնույն ժամանակ, պետության ղեկավարը վստահ է, որ վառելիքի հարկի վերացումը ամենևին էլ միակ միջոցը չէ, որը կարելի է ձեռնարկել բնակչության ծախսերը նվազեցնելու և ամերիկացիներին մի քանի տասնամյակների ռեկորդային գնաճի պայմաններում աջակցելու համար։
Ըստ Բայդենի՝ դաշնային բյուջեի ներկայիս ցուցանիշները, որը ծրագրվում է մինչև տարեվերջ ունենալ՝ 1,6 տրիլիոն դոլարից պակաս դեֆիցիտ, նպաստում են վառելիքի հարկի վերացմանը և գանձապետարանի եկամուտների ժամանակավոր նվազմանը։