«ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը սեփական նախաձեռնությամբ ՀՀ-ն հռչակեց ագրեսոր երկիր»․ Ո․ Սարգսյան
![]() 288 Հինգշաբթի, 21 հուլիսի, 2022 թ., 23:36 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանի գրառումը․ «ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը սեփական նախաձեռնությամբ ՀՀ-ն հռչակեց ագրեսոր երկիր «Ճշգրիտ լինելու համար արձանագրենք: Պատերազմի բերումով ՀՀ ԶՈւ մի շարք ստորաբաժանումներ ՊԲ-ին օգնելու նպատակով մուտք են գործել ԼՂ: Հրադադարի հաստատումից հետո նրանք վերադառնում են Հայաստանի Հանրապետություն»: Այսինքն՝ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի նախագահը սեփական նախաձեռնությամբ հայտարարեց, որ 2020 թվականի պատերազմին մասնակցել են Հայաստանի զինված ուժեր, որոնք պատերազմի ավարտից մեկ տարի և ութ ամիս անց գտնվում են այնտեղ։ Դրանով նա Ադրբեջանի ձեռքը հաղթաթուղթ դրեց միջազգային դատարաններում բազում միլիարդ դոլարանոց հայցեր ներկայացնելու Ադրբեջանի դեմ օկուպացիայի հետևանքների, շրջակա միջավայրին պատճառված վնասների, օգտակար հանածոների անօրինական շահագործման համար Հայաստանից ֆինանսական փոխհատուցում ստանալու պահանջներով»։ Աղբյուրը` Ոսկան Սարգսյան |