«Ադրբեջանի կշիռն աճում է, հետևաբար՝ նաև Ադրբեջանի խաղադրույքներն են մեծանում»․ քաղաքագետ
![]() 269 Հինգշաբթի, 21 հուլիսի, 2022 թ., 21:42 «Եվրոպան փորձում է աշխատել, որպեսզի գտնի մի շարք երկրներ՝ Ալժիրից մինչև Ադրբեջան, որոնք կարող են մի փոքր թուլացնել այն ճգնաժամը, որը սպառնում է Եվրոպային: Իսկ ճգնաժամը լրջագույն է»,- 168TV-ի «Ռեվյու» հաղորդման ընթացքում ասաց «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը՝ խոսելով:Հայաստանի համար Ադրբեջան-ԵՄ էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական գործընկերության փոխըմբռնման հուշագրի և դրա հետևանքների մասին։ «Ադրբեջանը չի կարող դեպի Եվրոպա էներգակիրների մատակարարման հարցում Ռուսաստանին փոխարինել, այն ծավալը, որն արտադրում են Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը, անհամեմատելի են․ Ադրբեջանը չի կարող փոխարինող լինել»,- կարծիք հայտնեց քաղաքագետը՝ հավելելով․ «Ադրբեջանի կշիռն աճում է, հետևաբար՝ նաև Ադրբեջանի խաղադրույքներն են մեծանում, և այս ֆոնին Հայաստանը պետք է ակտիվ աշխատի, սուբյեկտայնությունը բարձրացնի»: |