Պատգամավորները կդիմե՞ն ՍԴ․ «Հրապարակ»
![]() 216 Շաբաթ, 23 հուլիսի, 2022 թ., 10:30 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ ԱԺ խորհրդի նիստը կրկին չկայացավ՝ քվորում չլինելու պատճառով։ Խորհրդում մեծամասնություն կազմող ՔՊ-ականները թեև, ըստ ԱԺ նախագահի կարգադրության, արձակուրդից մեկ օրով հետ էին կանչվել, բայց չներկայացան նիստին։ Խորհրդի նիստը բացեց և փակեց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։ Մոտ 2 ժամ անց ԱԺ քարտուղարությունն արձանագրեց, որ ընդդիմադիր պատգամավորներին մանդատներից զրկելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու նիստը չի կայացել։ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքը խորհրդին 14-օրյա ժամկետ է տալիս՝ այս հարցով ՍԴ դիմելու համար։ Այդ ժամկետը լրանում է հուլիսի 28-ին, և եթե կրկին նիստ չլինի, և որոշում չկայացվի, ապա խորհուրդն այլևս չի կարող պատգամավորներին մանդատներից զրկելու հարցով դիմել ՍԴ։ Հուլիսի 28-ից հետո մանդատներից զրկելու հարցով հնարավոր կլինի ՍԴ դիմել արդեն պատգամավորների նվազագույնը 1/5-ի համաձայնությամբ։ Հիշենք, որ անցած շաբաթ՝ առաջին նիստից հետո, փոխխոսնակ Ռուբինյանը հայտարարեց, որ ՔՊ-ն քաղաքական որոշում ունի՝ նման գործընթաց չսկսել։ Հիմա հարց է ծագում․ ի՞նչն էր խանգարում ՔՊ-ական երեսփոխաններին երեկ ներկայանալ և դեմ քվեարկել օրակարգին։ ՔՊ-ական մեծամասնությունը մանկապատանեկան ակումբ է հիշեցնում՝ ամեն անգամ հանդես են գալիս աննախադեպ սցենարներով: Շաբաթներ առաջ էլ խրոխտ սպառնում էին ընդդիմադիրներին, թե «հեսա ձեր հալը կտեսնեք», ձեզ զրկելու ենք մանդատներից, հետո հայտարարում էին, որ չկա նման որոշում, իսկ ամենավերջում՝ կրկին սուրը կախված են թողնում ընդդիմադիրների գլխին, ակնարկելով՝ «ձեզ խելոք պահեք», թե չէ կօգտվենք ժամկետներից ու 1/5-ով կդիմենք ՍԴ»: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում |