Ջհանգիրյանի հրաժարականից հետո որոշ դատավորներ ազատման դիմումներ կգրեն. «Ժողովուրդ»
![]() 209 Հինգշաբթի, 04 օգոստոսի, 2022 թ., 09:36 «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Ուշագրավ իրավիճակ՝ դատական համակարգում: Թերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ ԲԴԽ նախկին նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի հրաժարականից հետո որոշ դատավորներ, չի բացառվում, առաջիկայում ազատման դիմումներ ներկայացնեն: Բանն այն է, որ շատ դատավորներ կորցրել են իրենց թիկունքը և այդ պայմաններում նախընտրում են պաշտոնից ազատման դիմում գրել: Առաջին հրաժարական տվողը ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Տիգրան Սիմոնյանն է լինելու, ու չի բացառվում՝ Վերաքննիչում այս մեկ հրաժարականը չլինի, և այլ դատավորներ ևս հրաժարականի դիմում ներկայացնեն: Ի դեպ, դատավորների այս խառնաշփոթն ու անպաշտպան լինելու զգացողությունը սկսվեց այն բանից հետո, երբ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ ընտրվեց Մխիթար Պապոյանը, այլ ոչ թե Գագիկ Ջհանգիրյանի նախընտրելի թեկնածու Սևակ Համբարձումյանը»: Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում |