«Ադրբեջանական զորքերը չեն թողնում անգամ շտապօգնության մեքենաներին անցնել այդ ճանապարհով». Ալվինա Աղաբաբյան
![]() 382 Երեքշաբթի, 13 սեպտեմբերի, 2022 թ., 15:42 Ռազմավարական հետազոտությունների ղեկավար Ալվինա Աղաբաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թելեգրամյան ալիքները հայտնում են, որ փակ է Կապան-Ճակատեն նոր սարքած ու ՄԻԱԿ ճանապարհը։ Ադրբեջանական զորքերը չեն թողնում անգամ շտապօգնության մեքենաներին անցնել այդ ճանապարհով և օգնություն ցույց տալ մեր վիրավորներին։ Հարց 1. Գոնե հիմա հասկացող կա՞, որ մեր ռազմավարական նշանակության ճանապարհները ոչ մի կերպ չէր կարելի տալ թշնամուն։ Հարց 2. Ճանապարհը տալուց հետո ինչո՞ւ է նոր ճանապարհը կառուցվել թշնամու քթի տակ, նրա համար հեշտ՝ անզեն աչքով դիտարկելի և մեր մեքենաների խոցման համար հարմար տեղանքով։ Հիշեցնեմ, որ Կապան-Ճակատեն ճանապարհը միակ ճանապարհն է, որով Կապանից կարելի է հասնել Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ սահմանամերձ դարձած, սահմանին կպած գյուղերը»։ Աղբյուրը` Ալվինա Աղաբաբյան |