«Դա մարդկանց մի մասի համար սառը ցնցուղի նման բան էր». Նաիրի Հոխիկյան
Ուրբաթ, 16 սեպտեմբերի, 2022 թ., 10:24
Լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը գրում է. «Սեպտեմբերի 15-ի երեկոյան ԱԺ-ի մոտ հավաքված մարդիկ հանկարծ որոշեցին դիմել Ռոբերտ Քոչարյանին՝ քայլելով դեպի նրա գրասենյակ։ Հասնելով տեղ՝ պարզեցին, որ Քոչարյանը տեղում չէ և լավագույն դեպքում հաջորդ օրը կկարողանա հանդիպել բազմության հետ։ Դա մարդկանց մի մասի համար սառը ցնցուղի նման բան էր։
Հայ հանրությունը հիմա իրեն անտերության մատնված է զգում ու փորձում է առաջնորդ գտնել տարբեր միջոցներով։ Ամեն անգամ փողոց են դուրս գալիս գրեթե նույն մարդիկ, մյուսներն էլ տանը սպասում են, թե վերջապես ով է առաջնորդի սուրն իր ձեռքը վերցնելու, որ իրենք էլ դուրս գան։
Ռոբերտ Քոչարյանի տարօրինակ պասիվությունը և լռությունը, իմ կարծիքով, թևաթափ է անում հանրության գոնե այն հատվածին, որը հենց Քոչարյանի օգտին է քվեարկել 2021-ին։
Մյուս կողմից հասկանում եմ, որ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը չէր կարող առաջին իսկ կոչից միանգամից դուրս վազել ու միանալ պայքարին։ Դա կարող է ոչ միանշանակ ընկալվել հանրության տարբեր հատվածներում։
Բոլոր դեպքերում Քոչարյանի խոսելը կարևոր է»: