Մոնղոլիան բնակության թույլտվություն կտրամադրի զորահավաքից փախած ռուսաստանցներին
Մոնղոլիայի ԱԳՆ-ի քաղաքացիության և օտարերկրյա քաղաքացիների դեպարտամենտի ղեկավարը հայտնել է, որ իր երկիրը բնակության թույլտվություն կտրամադրի բոլոր այն ռուսաստանցիներին, ովքեր փախել են Ռուսաստանի զորահավաքից։ Նրա խոսքով՝ գերատեսչությունը որոշել է կարգավորել ռուսաստանցիներին վիզաների տրամադրումը «ճկուն պայմաններով»։ Ընդհանուր առմամբ, Մոնղոլիայում օտարերկրացիների համար կան բնակության 56 տարբեր ձևեր, ինչպիսիք են կացության թույլտվությունը, ներդրումները, ընտանեկան պատճառներով բնակությունը, աշխատանքը, ուսումը և այլն: «Ռուսները կկարողանան ստանալ կացության թույլտվությունը, որի համար դիմում են»,- ասել է պաշտոնյան։
Մոնղոլիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարարը նույնպես ավելի վաղ հայտարարել էր, որ սահմանից օտարերկրացիների մուտքի և ելքի սահմանափակումներ չեն լինի։
Քաղաքացիության հարցերով դեպարտամենտի ղեկավարի խոսքով՝ վերջին օրերին Ռուսաստանում տիրող «իրավիճակի» պատճառով կտրուկ աճել է ռուսաստանցիների կողմից Մոնղոլիայում կացության թույլտվության համար դիմումների հոսքը, ինչպես նաև Ռուսաստանից մուտք գործողների թիվը։ Մոնղոլիայի սահմանով։ Այն աճեց հատկապես այն բանից հետո, երբ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 21-ին հայտարարեց Ռուսաստանում մոբիլիզացիայի մասին, և այն բանից հետո, երբ Մոնղոլիայի նախկին նախագահ Էլբեգդորժը բուրյաթներին և այլ ազգային փոքրամասնություններին կոչ արեց փախչել մոբիլիզացիայից:
Մոնղոլիայի արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ սեպտեմբերի 15-ից Ռուսաստանի Դաշնության ավելի քան 5000 քաղաքացի Կյախտա-Ալթանբուլագ սահմանային անցակետով մուտք է գործել Մոնղոլիա։
Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիները իրավունք ունեն մեկ անգամ մուտք գործել Մոնղոլիա առանց վիզայի մինչև 30 օր: Բայց միևնույն ժամանակ երկրում գտնվելու ընդհանուր ժամկետը վեց ամսվա ընթացքում չպետք է գերազանցի 90 օրը։ Երկրում ավելի երկար մնալու համար ռուսները պետք է կացության թույլտվություն ստանան։ Բացի Մոնղոլիայից, Ռուսաստանի քաղաքացիները զորահավաքից զանգվածաբար փախչում են Վրաստան, Հայաստան, Թուրքիա և Կենտրոնական Ասիայի երկրներ՝ Ղազախստան, Ղրղզստան և այլն։