«Նման բաներ մեկ էլ Ալիևն է հորինում». Դանիել Իոաննիսյան
![]() 236 Չորեքշաբթի, 26 հոկտեմբերի, 2022 թ., 11:24 ԻՔՄ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը գրում է. «ՌԴ Պետական դումայի՝ ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Զատուլինն ասել է, որ Հայաստանը պարտավորվել է միջանցք տալ Ադրբեջանին (կամ Ռուսաստանին) և, ըստ այդմ, պետք է տա այդ միջանցքը։ Նման բաներ մեկ էլ Ալիևն է հորինում՝ Հայաստանի տարածքից կտոր պոկելու իր ցանկությունը հիմնավորելու համար։ Բայց Ալիևը, ի տարբերություն Զատուլինի, չի ձևացնում, որ ինքը մեր դաշնակիցն է և Երևանում չի կազմակերպում տարբեր ակումբների ժողովներ։ Հետևապես Զատուլինը թող գնա Բաքվից կամ Մոսկվայի լեգենդներ հորինի, թե իբր Հայաստանը պարտավորվել է միջանցք փոխանցի Ադրբեջանին կամ Ռուսաստանին։ Բայց քանի դեռ մենք գոնե որոշ չափով անկախություն ունենք, մենք չպետք է ձևացնենք, որ նման մտքեր հնչեցնողին դաշնակից ենք համարում։ Հ. Գ. Իրականում Զատուլինի մուտքն արգելելը պատմական քայլ էր։ Կամ՝ պատմական քայլի սկիզբ»։ Աղբյուրը` Դանիել Իոաննիսյան |