ԱԺԲ-ն Ռուսաստանին հայտարարեց թշնամի, Ղրիմը՝ Ուկրաինա
Չորեքշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2022 թ., 22:54
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, այսօր՝ նոյեմբերի 9-ին, ԱԺԲ-ն Ազատության հրապարակից ջահերով երթ էր նախաձեռնել դեպի ՌԴ դեսպանատուն: «Մենք հիմա ջահերով Հայաստանի իրական սահմաններն ենք միասին ստեղծելու, վերակերտելու, մենք նոյեմբեի 9-ը չընդունող քաղաքական ուժ ենք»,- ասել է ԱԺԲ-ականներից Վահե Գասպարյանը՝ հավելելով, որ դրանք իրական Հայաստանի սահմանները չեն, իրականը որոշվել է Վիլսոնյան իրավարար վճռով: «Նոյեմբերի 9-ը եռակողմ կապիտուլյացիոն հայտարարության օրն է, որի տակ կա ՀՀ ներկա վարչապետի աթոռը զբաղեցնող մարդու ստորագրությունը: Մենք վերականգնելու ենք ոչ միայն կորցրածը, այլև Արցախը, Գարդմանքը, Նախիջևանը, հետո նաև ամբողջությամբ ազատագրելու ենք Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրինական բոլոր տարածքները»,- ասաց Վահե Գասպարյանը
Բազմաթիվ պաստառներից բացի նաև ԱՄՆ դրոշներ պարզած բևեռականները բոլոր իրենց ելույթներում Ռուսաստանը հայտարարեցին թշնամի, Ղրիմը՝ Ուկրաինա: