«Նախագահը Հայաստանի ղեկավարման հետ էնքան կապ ունի, ինչքան ես՝ լազերային էպիլյացիայի». Գևորգ Պետրոսյան
![]() 184 Շաբաթ, 26 նոյեմբերի, 2022 թ., 14:18 «Խաղաղության» համաձայնագիր. սահմանադրականության հարցն ու միջազգային իրավաքաղաքական հետևանքները» խորագրով համաժողովի ժամանակ ելույթ է ունեցել ԱԺ նախկին պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը: Նա անդրադարձել է օրեր առաջ Երևանում տեղի ունեցած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին: «Էն անձնավորությունը, որ մասնակցում էր ՀԱՊԿ խորհրդի նիստին, որքանո՞վ է լիազորված: ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության համաձայն, ՀԱՊԿ-ի խորհրդի անդամ կարող է լինել պետության ղեկավարը, 2018-ին էլ փոփոխություն արեցին, ինչպես նաև՝ Կառավարության ղեկավարը, եթե այդ մասին նախատեսված է ներպետական օրենսդրությամբ: Ես այդպիսի օրենք չեմ տեսել, որը վարչապետին լիազորի մասնակցել ՀԱՊԿ խորհրդին՝ որպես անդամ... ՀՀ գործող Սահմանադրության 123-րդ հոդվածի համաձայն, պետության գլուխը նախագահն է: Էդ որ ասում են՝ երկրի ղեկավար, առաջին տիկին, տենց բան չկա: Ղեկավարը Հանրապետության նախագահն է, այլ է խնդիրը, որ ՀՀ էսօրվա նախագահը Հայաստանի ղեկավարման հետ էնքան կապ ունի, ինչքան ես՝ լազերային էպիլյացիայի»,- նշել է Պետրոսյանը: |