«Ոչ բավարար եմ գնահատում ռուս խաղաղապահների գործողությունները, ավելի կոշտ միջոցներ պետք է ձեռնարկել»․ Արծվիկ Մինասյան
Չորեքշաբթի, 14 դեկտեմբերի, 2022 թ., 13:48
ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ, անդրադառնալով Արցախում ստեղծված իրավիճակին, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասել է․ «Ոչ բավարար եմ գնահատում ռուս խաղաղապահների գործողությունները, ավելի կոշտ միջոցներ պետք է ձեռնարկել։ Իրենք ասում են՝ մենք այդպիսի մանդատ չունենք և այլն, սակայն կա այդ մանդատը, և այն գալիս է մարդու հիմնարար իրավունքների ապահովման հրամայականից, այդ մանդատը ՌԴ-ն ունի նաև որպես ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ, որպես Մինսկի համանախագահող երկիր և ունի որպես 2020 թվականի նոյեմբեի 9-ի հայտարարության երաշխավորող կողմերից մեկը։ Հայստանն էլ պետք է ոչ թե մեղադրի ՌԴ-ին, այլ պահանջներ առաջադրի միջազգային հանրությանը, որ կոշտ միջոցներ է պետք է կիրառել, միայն հայտարարություններ անելով չէ։ Ի՞նչ է նշանակում՝ ԵՄ դիտորդները եկան, հիմա էլ գնում են․ իսկ ի՞նչ են արել, իրենց գտնվելու ժամանակ Ադրբեջանը անընդհատ կրակում էր, թող հրապարակեն այդ զեկույցը»,- նշել է պատգամավորը։