Արցախի դեղատներում իրավիճակը ճգնաժամային է
![]() 432 Երեքշաբթի, 10 հունվարի, 2023 թ., 22:36 Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղու՝ ադրբեջանցիների կողմից փակման պատճառով Արցախի դեղատներում որոշ տեսակի դեղամիջոցների և մանկական կերերի անհրաժեշտությունն ավելի է զգացվում։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի մայրաքաղաքում գործող դեղատների ցանցի դեղագետ Շուշան Նազարեթյանն ասել է, որ այս պահի դրությամբ կաթնախառնուրդների, մանկական տակդիրների ու հակաբիոտիկների մեծ պահանջարկ կա։ «Մինչև 6-7 տարեկան երեխաների համար պետք են հեղուկ հակաբիոտիկներ՝ ի հայտ եկող ինֆեկցիոն պրոցեսները կանխարգելելու համար, իսկ հեղուկ հակաբիոտիկներ ընդհանրապես չկան։ Նույն տարիքային խմբի երեխաների համար չկան նաև ջերմիջեցնող դեղեր։ Փոխարինող դեղամիջոցներով մեկ-երկու շաբաթ կարողացել ենք խնդրին լուծում տալ, բայց դրանք էլ են արդեն սպառվել»,- ներկայացրել է Նազարեթյանը։ Առավել մանրամասն՝ սկզբնաղբյուրում: |