«Աշխարհի վերաբերմունքն Արցախին նույնն է, ինչ 44-օրյա պատերազմում»․ Արմեն Պետրոսյան
Ուրբաթ, 13 հունվարի, 2023 թ., 15:42
Նախօրեին վարչապետ Փաշինյանի հետևյալ հայտարարությանն անդրադառնալով, ըստ որի՝ «ԼՂ-ի մեր գործընկերները պետք է հնարավորություն չտան, որ որևէ մեկն իրենց մեղադրի կառուցողական խոսակցությունը խափանելու մեջ․ Արցախը պետք է բանակցի Ադրբեջանի հետ», արևելագետ Արմեն Պետրոսյանը Factor TV-ի եթերում նման դիտարկում է հնչեցրել․ «Կարծում եմ, որ նման կոչը զուգահեռ է Հայաստանի դիրքավորմանը․ դա նոր դիրքավորում ընդունելու կոչ է։ Ամբողջ ուղերձը և նպատակը հնարավոր էսկալացիայից խուսափելն է, որին փորձում է դրդել Ադրբեջանը՝ և՛ ՀՀ-ին, և՛ ԼՂ-ին։ Դրանից խուսափելուն է միտված եղել ՀՀ քաղաքականությունն ընդհանրապես հետպատերազմյան շրջանում՝ մասնավորապես 2022-ի փետրվարից սկսած»,- նշել է նա։
Պետրոսյանի գնահատմամբ՝ Լաչինի միջանցքի փակումով սկսված ճգնաժամը ցույց տվեց, որ միջազգային հանրությունն առարկայական քայլերի չի գնում․ «Աշխարհի վերաբերմունքն Արցախին նույնն է, ինչ 44-օրյա պատերազմում։ Այսինքն՝ այս խնդիրը պետք է գնահատել որպես պատերազմի շարունակություն»։